Zatkany nos u dziecka

Nieżyt nosa (potocznie zwany katarem ) to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości, z którą zmagamy się co najmniej kilka razy w roku. Dzieci „łapią” katar zdecydowanie szybciej niż dorośli, a jego przebieg znoszą znacznie gorzej. Utrudnione oddychanie, zablokowany nos oraz niespokojny, ciągle przerywany niedrożnością nosa, sen to część problemów, z którymi zmagają się dzieci i ich rodzice podczas infekcji. Jakie więc działania należy podjąć, by złagodzić te objawy?

 

Katar jest najczęściej zwiastunem przeziębienia, reakcji alergicznej, albo grypy. Rozpoczyna się od kichania, uczucia zatkania nosa, następnie pojawia się wodnista wydzielina, która po około czterech dniach gęstnieje. Często takim objawom towarzyszy zaburzenie węchu, nie czujemy zapachu i smaku potraw, nie mamy apetytu, stajemy się drażliwi i mamy coraz gorsze samopoczucie. Tych dolegliwości nie należy także lekceważyć u dzieci.    

 

Dzieci mogą zmagać się z katarem wirusowym (przechodzą go kilka razy w roku, gdyż ich układ immunologiczny nie jest w pełni ukształtowany) lub bakteryjnym, inaczej nazywanym ropnym (objawia się biało-żółtą lub zieloną wydzieliną i wymaga zastosowania terapii antybiotykowej). Nieżyt nosa można leczyć kilkoma domowymi sposobami (np. ziołowymi inhalacjami, mlekiem z miodem, czosnkiem lub imbirem), albo preparatami obkurczającymi śluzówkę nosa zawierającymi ksylometazolinę np. Sudafed® Xylospray HA  dla dzieci. Areozol do nosa Sudafed® Xylospray HA dla dzieci pomaga usunąć zalegającą wydzielinę poprzez obkurczające działanie na naczynia krwionośne i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. Co ważne w przypadku delikatnych nosków dzieci, nie zawiera konserwantów, dzięki czemu nie podrażnia ich, a także nie nasila objawów alergicznego nieżytu nosa, które mogą być wywoływane przez konserwanty1.

 

 

 

Gdy mamy w domu chore dziecko (ale nie tylko wtedy) warto pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania i zapewnianiu odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu (sprawdzą się tutaj nawilżacze czy mokry ręcznik na kaloryferze). W uporaniu się z katarem pomoże też sól fizjologiczna lub woda morska w aerozolu która rozrzedzi wydzielinę, maść majerankowa posiadająca właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także regularne czyszczenie nosa (np. u małych dzieci za pomocą gruszki lub aspiratora). Niemniej istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów (wody).

 

 

 

Podczas sezonu jesienno-zimowego szczególną opieką powinniśmy otoczyć dzieci do 12 roku życia, u których układ immunologiczny nie jest w pełni ukształtowany. Katar pojawiający się u dzieci w tym wieku niesie ze sobą duże ryzyko powikłań, np. zapalenie ucha. Inna budowa trąbki Eustachiusza u maluchów, niż u dorosłych zwiększa podatność zachorowania na zapalenie ucha. 

 

Domowe sposoby czasami nie pomagają w walce z zatkanym nosem u dziecka.

 

Trąbka słuchowa, która łączy ucho środkowe z górną częścią gardła jest u dzieci szeroka, bardziej pozioma i nieustannie otwarta, stąd też przedostanie się do niej zalegającej wydzieliny następuje bardzo szybko. By temu zapobiec, warto zastosować preparat Sudafed® XyloSpray lub Sudafed® Xylospray HA dla dzieci. Te produkty, dzięki zawartej w nich ksylometazolinie, obkurczają  śluzówkę nosa, zapobiegają zaleganiu wydzieliny w trąbce słuchowej i ułatwiają jej odpływ.  Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nadkażenia.

 

 
1 Lebe E, Baka M, Yavaşoğlu A, Aktuğ H, Ateş U, Uyanikgil Y. Effects of preservatives in nasal formulations on the mucosal integrity: an electron microscopic study. Pharmacology. 2004 Oct;72(2):113-20.

 

Bibliografia: 

Górnicka Jadwiga, Nie daj się przeziębieniu! Receptury natury, AWM Morex, 2014.

Iwanowicz-Palus Grażyna, Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2013

Latkowski Bożydar, Farmakoterapia w otorynolaryngologii,  PZWL.

Tylżanowska-Kisiel Joanna, Przeziębienie i grypa, Helion, 2007.

Podobne artykuły

Odporność dziecka - zadbaj i zwiększajWalka z infekcjami - katar i kaszel u dziecka
;