Czym jest katar?

Zapalenie śluzówki nosa, nieżyt nosa, infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, obrzęk błony śluzowej nosa– wszystkie te dolegliwości potocznie nazywamy katarem. Istnieje kilka rodzajów kataru, np.: ostry (rozpoczynający się nagle wywołany jest zazwyczaj infekcją wirusową), przewlekły (np. spowodowany jest alergenami) oraz epizodyczny (pojawia się pod wpływem nieswoistych czynników, jak np. zmiana temperatury powietrza, dym papierosowy, wysiłek fizyczny czy substancje drażniące). 

 

Katar infekcyjny – choroba, przed którą ciężko się ustrzec, dopada nas najczęściej jesienią i zimą. Nie istnieją żadne szczepionki chroniące przed katarem, a można się nim zarazić bardzo szybko.  Wystarczy uścisk dłoni w pracy, sąsiedztwo kichającej osoby w autobusie czy tramwaju. I choć zwykle lekceważymy klasyczny katar, pocieszając się powiedzeniem „katar leczony trwa siedem dni, nieleczony tydzień”, może on wywołać poważne powikłania, np. stan zapalny zatok przynosowych, zapalenie uszu, a także zapalenie oskrzeli. Ponadto często występujące infekcje niszczą błonę śluzową nosa, przez co przestaje ona spełniać swoją rolę ochronną.

 

Błona śluzowa górnych dróg oddechowych, a ściślej mówiąc wyściełający je lepki śluz, stanowi rodzaj pułapki, w której grzęzną szkodliwe wirusy. Śluz pełni funkcję izolacyjną, blokuje przedostawanie się kurzu i pyłków roślinnych do płuc. Śluzówka nosa, świetnie przygotowana do ochrony, składa się z trzech warstw: nabłonka, błony podstawowej oraz warstwy podśluzowej. 

 

Czym jest katar i jak radzić sobie z zatkanym nosem? SUDAFED®

Pierwsza z nich wyposażona jest w rzęski, które przy nagromadzeniu rozmaitych zanieczyszczeń oraz wirusów zaczynają falować i bardzo szybko się poruszać (około 1000 razy na minutę). Zachodzący proces odczuwamy jako „łaskotanie”, swędzenie w nosie w następstwie czego kichamy (tym samym usuwając zanieczyszczenia z nosa). Zdrowy nos skutecznie blokuje rozmaite zanieczyszczenia. Gdy układ odpornościowy jest osłabiony lub błona śluzowa nosa przesuszona, wirusy przedostają się w głąb, przenikają do komórek nabłonka, namnażają się i wywołują proces zapalny. W takiej sytuacji nasz układ immunologiczny podejmuje szybką reakcję wysyłając w miejsce infekcji białe krwinki (limfocyty). Naczynia krwionośne rozszerzają się, powodując opuchliznę błony śluzowej (zatkanie nosa) i intensywną produkcję śluzu. Konsystencja i kolor zalegającego śluzu zmienia się wraz z rozwojem choroby. Początkowo przybiera on formę przezroczystą i wodnistą. W kolejnym etapie zwiększająca się liczba leukocytów (komórek zapalnych) zmienia płyn w biało-zieloną lub żółtą, gęstą i trudną do usunięcia maź. Początkowym fazom rozwoju przeziębienia, poza zablokowaniem nosa i płynną wydzieliną, towarzyszą również inne objawy takie, jak: uczucie rozbicia, osłabienie, ból głowy. 

 

Zablokowany nos utrudnia nam oddychanie, zaczynamy więc oddychać przez usta. Zimne powietrze, znajdujące się w nim różne zanieczyszczenia i chorobotwórcze drobnoustroje trafiają do naszych dróg oddechowych Ważne jest więc natychmiastowe podjęcie leczenia, udrożnienie górnych dróg oddechowych, by znów móc oddychać przez nos. Pomocne mogą okazać się tabletki lub aerozole do nosa Sudafed®. Pseudoefedryna zawarta w tabletkach Sudafed®, eliminuje uczucie ucisku w głowie i zatokach1 spowodowane obrzękiem błony śluzowej nosa i nagromadzną w górnych drogach oddechowych wydzieliną. Natomiast ksylometazolina znajdująca się w aerozolach do nosa Sudafed® XyloSpray i Sudafed® Xylospray HA obkurcza naczynia krwionośne zlokalizowane w błonie śluzowej nosa, dzięki czemu zmniejsza się jej obrzęk. Co więcej, Sudafed® Xylospray HA jako jedyny2 posiada aż trzy substancje nawilżające nos: glicerol, sorbitol i kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej), a dzięki braku konserwantów nie podrażnia błony śluzowej nosa.

 

1 Dotyczy uczucia ucisku w zatokach spowodowanego nagromadzoną wydzieliną i obrzękiem błony śluzowej nosa. 

2 Wśród produktów zawierających Xylometazolinę/Oxymetazolinę w postaci aerozolu do nosa, dopuszczonych do obrotu w Polsce według Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, według stanu na dzień 1 Lutego 2023 r.

 

 

Bibliografia: 

P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.

Podobne artykuły

Jak prawidłowo oczyszczać nos podczas kataru?Poznaj rodzaje kataruPodejmij szybką walkę z katarem
;