Katar alergiczny - poznaj i zapobiegaj

Wiosną rozkwitają drzewa, krzewy i inne rośliny. To wymarzony czas, by odpocząć na świeżym powietrzu, zorganizować piknik na łące czy wybrać się na spacer do lasu. Niestety dla alergików to bardzo trudny okres. Na nieżyt nosa wywołany pyłkami traw, drzew i chwastów cierpi prawie 25 % Polaków1 (około 9 milionów osób). 

 

Katar, kichanie i drapanie w gardle to częste objawy mylone z przeziębieniem. Choć pojawiają się sezonowo i występują rokrocznie, wiele osób, u których alergia pojawia się po raz pierwszy, nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną trudności w oddychaniu, łzawienia oczu i nieżytu nosa są alergeny wziewne.

 

Maj to prawdziwa eksplozja pyłków. W tym samym czasie kwitną drzewa (w szczególności brzoza) i zaczynają pylić trawy (głównie bylica, kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita) – rośliny, które najczęściej uczulają alergików. Wywołane przez nie objawy (np. katar sienny, ucisk w okolicy nosa, pieczenie spojówek i łzawienie oczu, kłopoty ze snem, swędzenie w nosie, bóle głowy, zalegająca wydzielina) utrudniają wykonywanie codziennych czynności, takich jak: pochylanie się, czytanie, korzystanie z komputera czy uprawianie sportów. Dodatkowo powodują też osłabienie i rozdrażnienie. Wśród pyłków podrażniających błonę śluzową nosa znajdują się m.in. leszczyna, olcha, pokrzywka, babka lancetowata i żyto.

 

Katar sienny to reakcja obronna organizmu na antygeny, które znajdują się w pyłkach roślin, drzew, krzewów i traw. Ta przypadłość dopada ponad 20% Polaków. Zwykle objawy pierwszej alergii pojawiają się w okresie dzieciństwa lub dorastania (u dzieci i młodzieży poniżej dwudziestego roku życia). Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa pojawia się w wyniku kontaktu z substancją, którą układ immunologiczny błędnie rozpoznał jako zagrożenie i w następstwie tego rozpoczął produkcję przeciwciał. Każdy kolejny kontakt z taką substancją powoduje wydzielanie histaminy i silne dolegliwości (dostrzegalne natychmiast po kontakcie z alergenami, np. wodnista wydzielina z nosa, łzawienie oczu). 

 

Katar sienny - jak łagodzić objawy alergii? SUDAFED®

Jeśli ma się kontakt z alergenami, trudno jest zapobiec objawom alergii, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Podczas alergii pacjenci często skarżą się na uczucie zablokowanego nosa, dlatego warto zastosować produkty obkurczające błonę śluzową nosa np. Sudafed® Tabletki  (udrażniają górne drogi oddechowe, zmniejszają obrzęk i łagodzą stan zapalny, jednocześnie elimunując uczucie ucisku w głowie i zatokach1) oraz aerozole do nosa Sudafed® XyloSpray lub Sudafed® XyloSpray HA (ułatwiają odpływ zalegającej wydzieliny). Dodatkowo, Sudafed® XyloSpray HA jako jedyny2 posiada aż trzy substancje nawilżające: glicerol, sorbitol i kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej) oraz nie zawiera konserwantów, dzięki czemu nie podrażnia błony śluzowej nosa i nie nasila objawów alergicznego nieżytu nosa,które mogą być wywoływane przez konserwanty3. Wiosną, gdy rośliny zaczynają pylić należy unikać alergenów. Powinniśmy również pamiętać o częstym myciu twarzy, zachowaniu czystości mieszkania i miejsca pracy, a nawet noszeniu maseczek ochronnych.

 

1 Dotyczy uczucia ucisku w zatokach spowodowanego nagromadzoną wydzieliną i obrzękiem błony śluzowej nosa.
2 Wśród produktów zawierających Xylometazolinę/Oxymetazolinę w postaci aerozolu do nosa, dopuszczonych do obrotu w Polsce według Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, według stanu na dzień 1 Lutego 2023 r.
3 Lebe E, Baka M, Yavaşoğlu A, Aktuğ H, Ateş U, Uyanikgil Y. Effects of preservatives in nasal formulations on the mucosal integrity: an electron microscopic study. Pharmacology. 2004 Oct;72(2):113-20.

 

Bibliografia:

  1. Jakimowicz-Klein Barbara, Alergia u dzieci i dorosłych. Profilaktyka i skuteczne metody leczenia, Wydawnictwo Astrum, 2015.
  2. Wrotek Katarzyna, Alergia, Septem, 2006.
  3. Słowińska Anna, Alergie układu oddechowego – katar sienny, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2003, nr 2, s. 77-84.
  4. Rapiejko Piotr, Alergiczny nieżyt nosa – 42 pytania i odpowiedzi, Warszawa, 2014.  
  5. Emeryk Andrzej, Leki przeciwhistaminowe w chorobach alergicznych – co jest ważne dla lekarza i pacjenta?, [w:] „Alergologia”, 2009, nr 1.
  6. A. Samoliński, Przewlekłe nieżyty nosa, [w:] „Alergia”, 2014, nr 3, s. 49-55.
  7. B. Samoliński i inni, Częstość występowania nieżytów nosa w polskiej populacji na podstawie badania EpidemiologiaChorób Alergicznych w Polsce (ECAP), Otolaryngol Pol 2009; 63 (4): 324-330

 

Podobne artykuły

Jak prawidłowo oczyszczać nos podczas kataru?Poznaj rodzaje kataruPodejmij szybką walkę z katarem
;