
Idąc do pracy spotykasz kilka kichających osób, koleżanka zza biurka nie „odrywa” się od paczki chusteczek, a u jednego z domowników pojawia się uczucie drapania w gardle, osłabienie i rozdrażnienie. Nie masz szans! Kontakt z wirusami powoduje, że po dwóch dniach nieżyt nosa dopada także Ciebie. Jak łagodzić objawy kataru? Czym je leczyć? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które warto zastosować.
Katar jest zaraźliwy. Wirusy przedostają się do zdrowego organizmu drogą powietrzno-kropelkową. Wystarczy, że chory znajdzie się w tym samym pomieszczeniu, co Ty lub był w nim wcześniej. Wówczas dostrzegasz u siebie symptomy, takie jak: drapanie w nosie, ogólne osłabienie, rozdrażnienie. Następnie rozszerzają się naczynia krwionośne, pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa i zaczynasz mieć problemy z oddychaniem przez nos. Utrudnia to funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności w ciągu dnia oraz źle wpływa na zasypianie i spokojny sen w nocy. W walce z wirusami mogą pomóc inhalacje z naparu z rumianku, gorąca kąpiel czy herbata z miodem i imbirem. Podczas pierwszych dni infekcji należy zostać w domu, by szybko pozbyć się „intruzów” z organizmu. Warto pamiętać, że na początku choroby jesteśmy „nosicielami zarazków” i najszybciej możemy kogoś zarazić.
Podczas kataru należy pamiętać o właściwej higienie jamy nosowej i stosowaniu mydła antybakteryjnego do mycia rąk. Do czyszczenia nosa najlepiej używać miękkich, jednorazowych chusteczek, a do złagodzenia podrażnień skóry wokół nosa – kremów nawilżających. By wzmocnić organizm niezbędne jest regularne jedzenie owoców i warzyw, które dostarczają wielu witamin (np. jabłka, cytryny, pomidory i ziemniaki zawierają duże ilości witaminy C; grejpfruty, arbuzy i brzoskwinie są bogate w witaminę A). Warto również zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych drobnoustrojów, sprzątając mieszkanie nie tylko środkami czyszczącymi, ale i takimi, które zabijają bakterie.
Bibliografia:
P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [w:] „Alergia”, 2013, nr 2, s. 6-8.