Pokonaj zapalenie zatok

Silny ucisk na wysokości czoła, długo utrzymujący się katar, ropna wydzielina z nosa, wysoka gorączka – to podstawowe objawy towarzyszące zapaleniu zatok, z którym zmagają się miliony Polaków1 (często nie rozpoznając dolegliwości). 

 

Zatoki przynosowe (powietrzne jamy w obrębie czaszki) zapewniają ochronę cieplną mózgu i oczodołów, są odpowiedzialne za prawidłową emisję głosu (przewodzą i odbierają dźwięki, modulują głos) oraz pełnią funkcję oddechową (ogrzewają, oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze). Łączą się z jamą nosową naturalnymi otworami w jej bocznej ścianie. Gdy zatoki zostają zablokowane i śluz nie może swobodnie spływać, dochodzi do zaburzenia ich funkcjonowania, pojawia się ból i rozpoczyna stan zapalny.  

 

Zapalenie zatok jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Bakterie stopniowo blokują połączenia jamy nosowej z zatokami, powodują ich obrzęk i powstanie podciśnienia w okolicy czoła, które uszkadza śluzówkę nosa. By zmniejszyć ryzyko zapalenia zatok, warto przestrzegać kilku zasad. W trakcie kataru bardzo ważne jest usuwanie wydzieliny z zablokowanego nosa (jej zaleganie blokuje narządy połączone z ujściem jamy nosowej). Nie mniej istotne jest unikanie zanieczyszczeń z powietrza (np. dymu papierosowego, szkodliwych związków chemicznych oraz pyłów), które mogą wywołać podrażnienia. Należy pamiętać także o odpowiedniej wilgotności powietrza, regularnym oczyszczaniu filtrów w klimatyzatorach, piciu dużej ilości płynów i unikaniu substancji uczulających (reakcję alergiczną najczęściej wywołują: jesion, lipa, olcha i leszczyna).

 

 Domowe sposoby, czy lek na zatoki z apteki.Na zapchane i bolące zatoki pomocne są również domowe sposoby. Ulgę przynosi kompres z soli jodowo-bromowej – przyśpiesza proces oczyszczania nosa i zatok. W wielu domach stosuje się też maści rozgrzewające, okłady z ciepłego grochu czy gorczycy oraz wdychanie naparu z cebuli, czosnku i świeżo startego chrzanu (w celu wymuszenia kichania, a tym samym ułatwieniu oczyszczania nosa i zatok). Wśród naturalnych metod walki z zapaleniem zatok znajdują się też inhalacje z dodatkiem ziół i olejków eterycznych. Napary łagodzą ból i rozrzedzają wydzielinę, którą dzięki temu można skutecznie usunąć. Jednak nie zmniejszają one przekrwienie błony śluzowej, ponieważ działają tylko napotnie.

 

 

Domowe sposoby na pokonanie kataru warto poszerzyć o odpowiednie preparaty, takie jak tabletki lub areozole marki Sudafed®. Sudafed® Xylospray HA dzięki zawartości ksylometazoliny, obkurcza naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa i zmniejsza obrzęk, ułatwiając oddychanie. Co więcej, Sudafed® Xylospray HA nie zawiera konserwantów, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień i jako jedyny2 posiada aż trzy substancje nawilżające nos: glicerol, sorbitol i kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej). Sudafed® Tabletki są rozwiązaniem dla osób, które preferują dyskretniejszą formę aplikacji. Dzięki zawartości pseudoefedryny, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i ilość wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych, dzięki czemu eliminują uczucie ucisku w głowie i zatokach3.

 

Gdy zaobserwowane przez nas objawy zapalenia zatok nie mijają lub nasilają się, konieczna jest pomoc laryngologa. Badanie lekarskie pomoże szczegółowo przeanalizować problem, a lekarz podejmie decyzję o dalszym leczeniu. 

 
1 Mieczkowski Daniel, Co drugi Polak miał kłopoty z zatokami [online], [dostęp: 15 kwiecień 2016], Dostępny w Internecie: http://www.nowoczesna-klinika.pl/pl/artykuly/17/Analizy_Raporty/1/284/Co_drugi_Polak_mial_klopoty_z_zatokami 

2 Wśród produktów zawierających Xylometazolinę/Oxymetazolinę w postaci aerozolu do nosa, dopuszczonych do obrotu w Polsce według Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, według stanu na dzień 1 Lutego 2023 r.

3 Dotyczy uczucia ucisku w zatokach spowodowanego nagromadzoną wydzieliną i obrzękiem błony śluzowej nosa.  

 

Bibliografia:

Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2012.

Mieczkowski Daniel, Co drugi Polak miał kłopoty z zatokami [online], [dostęp: 15 kwiecień 2016], Dostępny w Internecie: http://www.nowoczesna-klinika.pl/pl/artykuly/17/Analizy_Raporty/1/284/Co_drugi_Polak_mial_klopoty_z_zatokami

 

Podobne artykuły

Jak prawidłowo oczyszczać nos podczas kataru?Poznaj rodzaje kataruPodejmij szybką walkę z katarem
;