Walka z infekcjami - katar i kaszel u dziecka

O poranku dziecko wychodzi z domu uśmiechnięte i zadowolone. Powrót wygląda mniej optymistycznie. Rumieńce na twarzy, wodnisty katar, stan podgorączkowy, ogólne rozbicie i osłabienie. Rozwija się infekcja, a organizm dziecka zaczyna z nią walczyć. Pierwszy krok, który należy podjąć to złagodzenie dolegliwości. 

 

Początkowe symptomy wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych bardzo często uznajemy za coś błahego. Tymczasem może ono prowadzić do stanów zapalnych (np. zapalenia ucha, krtani, oskrzeli czy płuc), a także spowodować konieczność zastosowania kuracji antybiotykowej. Katar i kaszel są dolegliwościami, które wskazują na zakłócenia w poprawnym funkcjonowaniu układu oddechowego. Pojawiają się w przeciągu od 48 do 72 godzin, od momentu kontaktu z wirusem.

 

ACTIFED ® Syrop na kaszel i na katar dla dzieci o smaku jeżynowym.

Pierwszy sygnał rozpoczynającej się infekcji to ogólne rozdrażnienie. Dziecko jest zmęczone, marudne, ospałe, do tego ma szkliste oczy, odczuwa ciągłe pragnienie i ma stan podgorączkowy. Taka reakcja to pozytywny objaw – organizm daje znak, że rozpoczął walkę z wirusami. Z powodu stanu zapalnego zwiększa się też ukrwienie tkanek, dzięki czemu komórki obronne szybciej docierają do źródła infekcji, a wirusy, za sprawą podwyższonej temperatury, są niszczone. By wspomóc organizm w zmaganiach z infekcją konieczne jest pozostanie w domu i odpoczynek. W tej sytuacji sprawdzi się także czosnek z ciepłym mlekiem i/lub miodem, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

 

 

 

Podczas infekcji dziecku towarzyszy również katar. W pierwszym etapie jest on wodnisty, a następnie zmienia się w gęsty i śluzowaty. Pojawia się także obrzęk błony śluzowej. Zablokowany nos oraz zalegająca w nim wydzielina powodują problemy z oddychaniem, przeszkadzające w codziennych aktywnościach, przyczyniając się do nieprzespanych nocy. Najlepszą metodą walki z katarem jest regularne oczyszczanie nosa dziecka i usuwanie z niego wydzieliny, oraz picie dużej ilości płynów (nawadniając organizm, nawilżamy nos). W złagodzeniu objawów może też pomóc Sudafed® XyloSpray  lub Sudafed® Xylospray HA dla dzieci, które zawierają chlorowodorek ksylometazoliny, dzięki czemu działają obkurczająco na naczynia krwionośne, minimalizują obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej nosa, zapobiegają zaleganiu wydzieliny w trąbce słuchowej i ułatwiają jej odpływ, ułatwiając dziecku oddychanie. Sudafed® Xylospray dla dzieci działa nawet do dziesięciu godzin, zapewniając spokojny sen nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Sudafed® Xylospray HA dzięki braku konserwantów nie podrażnia błon śluzowych w delikatnych noskach dzieci.

 

Podczas zmagania się z infekcją, dziecku bardzo często towarzyszy także kaszel. Drapanie w gardle to znak, że w drogach oddechowych pojawił się stan zapalny (w wyniku przedostania się wirusów), a błona śluzowa gardła uległa podrażnieniu. Dzieci mogą zmagać się zarówno z kaszlem suchym, jak i mokrym. Kaszel suchy częściej pojawia się na początku choroby. Podczas jednoczesnego występowania kataru i suchego kaszlu, warto zastosować jeden preparat, który eliminuje oba objawy. Można wtedy sięgnąć np. po syrop Actifed®, który odblokowuje nos oraz łagodzi suchy kaszel. Przy kaszlu mokrym (w zaawansowanym stadium przeziębienia) zalegający w górnych drogach oddechowych  śluz jest wilgotny, gęsty i trudny do odkrztuszenia. Warto wtedy sięgnąć po leki o działaniu wykrztuśnym.

 

Gdy dziecko zmaga się z infekcją, ma kaszel, a temperatura ciała przekracza 38,5 stopni C, należy podać leki przeciw gorączkowe. Sprawdza się wtedy również chłodna kąpiel i zimne okłady. Stosujemy je po to, by organizm mógł oddać ciepło otoczeniu. Ważne jest także podawanie dużej ilości płynów. Gorączka jest niekorzystna dla wewnętrznych narządów, układu nerwowego i krążenia, dlatego wysoka temperatura to sygnał, aby udać się do lekarza na konsultację. 

 

Bibliografia: 

  1. Samoliński, Przewlekłe nieżyty nosa, [w:] „Alergia”, 2013, nr 4, s. 49-55.
  2. Kasperska-Zając, Kaszel w praktyce klinicznej -  część I, [w:] „Alergia”, 2014, nr 3, s. 4-7.

Podobne artykuły

Zatkany nos u dzieckaOdporność dziecka - zadbaj i zwiększaj
;