Przesuszenie śluzówki i osłabienie organizmu powoduje przenikanie wirusów i rozwój stanu zapalnego. Przedostanie się do organizmu szkodliwych czynników zewnętrznych wywołuje reakcję obronną naszego
układu immunologicznego.
Początkowo pojawia się wodnista wydzielina, która wraz z postępowaniem infekcji gęstnieje. Znajdujące się w
błonie śluzowej naczynia krwionośne rozszerzają się powodując obrzęk skutkujący uczuciem zatkanego nosa i problemami w oddychaniu.
Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową drożność i nawilżanie nosa podczas kataru. Odblokowanie nosa ułatwia usunięcie z niego nadmiaru wydzieliny, a tym samym zawartych w niej wirusów. Udrożnione drogi oddechowe zapewniają swobodny oddech podczas snu, który jest bardzo istotny dla regeneracji organizmu. Nawilżona błona śluzowa nosa sprzyja większemu komfortowi oddychania podczas kataru i zmniejsza ryzyko przenikania wirusów do organizmu.
1Dr n. med. Joanna Lange, Lek. Honorata Marczak, Infekcje dróg oddechowych u dzieci, portal Medycyna praktyczna; http://pediatria.mp.pl/choroby/ukladoddechowy/137909,infekcje-drog-oddechowych-u-dzieci
1 Wśród produktów zawierających Xylometazolinę/Oxymetazolinę w postaci aerozolu do nosa, dopuszczonych do obrotu w Polsce według Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, według stanu na dzień 1 Lutego 2023 r.