Katar to potoczna nazwa zapalenia błony śluzowej nosa lub nieżytu nosa. Spowodowany jest w większości przypadków infekcją wirusową (aż 90%1), rzadziej przyczyną mogą być też alergeny lub bakterie.
 
Przesuszenie śluzówki i osłabienie organizmu powoduje przenikanie wirusów i rozwój stanu zapalnego. Przedostanie się do organizmu szkodliwych czynników zewnętrznych wywołuje reakcję obronną naszego układu immunologicznego.
 
Początkowo pojawia się wodnista wydzielina, która wraz z postępowaniem infekcji gęstnieje. Znajdujące się w błonie śluzowej naczynia krwionośne rozszerzają się powodując obrzęk skutkujący uczuciem zatkanego nosa i problemami w oddychaniu.
 
Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową drożność i nawilżanie nosa podczas kataru. Odblokowanie nosa ułatwia usunięcie z niego nadmiaru wydzieliny, a tym samym zawartych w niej wirusów. Udrożnione drogi oddechowe zapewniają swobodny oddech podczas snu, który jest bardzo istotny dla regeneracji organizmu. Nawilżona błona śluzowa nosa sprzyja większemu komfortowi oddychania podczas kataru i zmniejsza ryzyko przenikania wirusów do organizmu.
 
1Dr n. med. Joanna Lange, Lek. Honorata Marczak, Infekcje dróg oddechowych u dzieci, portal Medycyna praktyczna; http://pediatria.mp.pl/choroby/ukladoddechowy/137909,infekcje-drog-oddechowych-u-dzieci 
 

SUDAFED®
XYLOSPRAY HA

Jako jedyny zawiera aż 3 substancje, które nawilżają: kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej), sorbitol, glicerol.
WIĘCEJ

SUDAFED®
XYLOSPRAY DEX

Odblokowuje nos, przyspiesza gojenie ran i chroni podrażnioną błonę śluzową nosa
WIĘCEJ

SUDAFED®
XYLOSPRAY

Szybko odblokowuje nos i zatoki oraz ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny.
WIĘCEJ

1 Wśród produktów zawierających Xylometazolinę/Oxymetazolinę w postaci aerozolu do nosa, dopuszczonych do obrotu w Polsce według Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, według stanu na dzień 1 Lutego 2023 r.

MAT/6769/03/2019

;